مرداد, 1398 بدون نظر روانشناسی عمومی

 

مطالعات پژوهشی نشان داده است افرادی که از سیستم حمایت اجتماعی خوبی برخوردارند ، کمتر مضطرب و افسرده می شوند و در مقایسه با افرادی که از سیستم حمایت اجتماعی ضعیفی برخوردارند نسبت به زندگی خود خوش بین ترند . مطالعات دیگر نیز نشان داده است که این افراد در غلبه بر افسردگی و سازگاری با آسیبهای ناشی از ناتونی فیزیکی ، حفظ عزت نفس و غلبه بر تنهایی موفق ترند . همچنین براساس شواهد پژوهش افرادی که از سیستم حمایتی خوبی برخوردارند کمتر بیمار می شوند و سطح استرس فیزیولوژیکی پایینی دارند .

فواید سیستم های حمایتی

سیستمهای حمایتی می تواند حمایتهای زیر را برای فرد فراهم سازد :

حمایت عاطفی 

وقتی به کسی احتیاج دارید تا به او اعتماد کنید ، یا زمانی که می خواهید در مورد دوست داشتنی و محبوب بودن خود مطمئن شوید، زمانی که نیاز دارید به کسی تکیه کنید و زمانی که می خواهید عزت نفس خود را افزایش دهید ، حمایت عاطفی دیگران بسیار بسیار مفید است .

حمایت عملی 

 این حمایت زمانی که شما در انجام امور خانه یا شغلی تان احتیاج به کمک دارید که به تنهایی نمی توانید حل کنید ، مفید است .

حمایت اطلاعاتی

زمانی که به اطلاعات یا راهنمایی احتیاج دارید یا وقتی که دریافت بازخورد از دیگران می تواند در حل و فصل مشکلی به شما کمک کند ، مفید است .

احساس تعلق داشتن

سیستمهای حمایتی در شما احساس تعلق داشتن ایجاد می کند ؛ احساس این که با افراد دیگر جور هستید ، و این باور که تنها نیستید و در موقع نیاز می توانید از کمک و حمایت دیگران بهره مند شوید .

سیستم حمایتی

یک سیستم حمایتی خوب مزایای دیگری نیز دارد . اول اینکه افراد حمایت کننده می توانند نیازهای مهرورزی و دلبستگی شما را ارضا کنند ، در شما حس ارزشمند بودن و اعتماد را تثقویت کنند و به زندگی شما جهت بدهند . وقتی به اعتماد به نفس شدیدا نیاز دارید ، دانستن اینکه از یک سیستم حمایتی خوبی برخوردارید موجب تقویت اعتماد به نفس در شما می شود . دوم اینکه یک سیستم حمایتی خوب با ترغیب شما در به کار بردن تمامی سعی خود برای حل مشکلات زندگی کمک می کند تا بهتر مقابله کنید. مزیت سوم فراهم آوردن مصاحبتها و دوستیهایی است که زندگی شما را لذت بخش می سازند .برای استفاده از خدمات مشاوره ای مجموعه ما که شامل مشاوره ازدواج ، خانواده و روانشناسی صنعتی سازمانی و کودک و نوجوان و .. است ،می توانید به سایت ما مراجعه فرمایید .

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *