تیر, 1398 بدون نظر خانواده

همه انسان ها در زندگی شکست می خورند،اما واکنش این افراد نسبت به شکست مهم است.دوباره بلند شدن و تلاش برای رسیدن به موفقیت در زندگی بسیار مهم است.زمانی که دارای نگرش و افکار درست باشید، شکست برای افراد درس زندگی می باشد.

ابزارهای قدرتمند برای موفقیت در زندگی و کار

 

موفقیت در زندگی

 1. ناظر درونیتان را تقویت کنید.

هدف بالابردن توانایی کسب آرامش و توجه به خود و دیگران است. این قابلیت بنیان آرامشی است که به ما کمک می‌کند متمرکزتر، کارآمدتر و بابرنامه‌تر پیش برویم. پس باید بیاموزیم چگونه خود را از بیرون بنگریم و موفقیت در زندگی تلاش کنیم.

 1. از نقشۀ انتخاب به عنوان راهنما استفاده کنید.

با نگاه به نقشه انتخاب، می‌توانید به سادگی از خود بپرسید: «الان کجا هستم؟ آیا در موضع قضاوت‌کننده هستم؟ کجا می‌خواهم باشم؟ هدف نهایی من در این موقعیت چیست؟». هدف از تهیه نقشه انتخاب، داشتن راهنما دیداری برای درک طرز فکر  و سؤالات ذهنی‌ای است که آینده را می‌سازد.

 1. قدرت سؤالات را به کار بیندازید.

ابزار قدرتمند برای رسیدن به موفقیت در زندگی و کار دو قسمت دارد؛ 1. تلاش برای مؤثرتر و فراوان شدن سؤالات درونی است. 2. مربوط به سؤالات میان‌فردی است؛ یعنی تلاش برای آگاه‌تر شدن به سؤالاتی که از دیگران می‌پرسید.

 1. طرز فکر و سؤالات قضاوت‌کننده و یادگیرنده را تشخیص دهید.

سؤالات بر شما تأثیر فیزیکی، احساسی و عقلانی می‌گذارند. سؤالات قضاوت‌کننده ممکن است باعث تنش، هجوم افکار منفی، ترس و خلأ انرژی شود. در این شرایط باید بیاموزیم که به حالت یادگیرنده منتقل شویم.

 1. با حالت قضاوت‌کننده دوست شوید.

هرچقدر بیشتر حالت قضاوت‌کننده را در خودمان یا دیگران بپذیریم، راحت‌تر می‌توانیم در هر وضعیتی تصمیم بهتری بگیریم. پذیرش و آگاهی به حالت قضاوت‌کننده مهم است، چون توانایی ما را برای رفتن به حالت یادگیرنده قوی‌تر می‌کند.

 1. پیش‌فرض‌ها را زیر سؤال ببرید.

باید سعی کنیم از اشتباهات و تبعات ناخواستۀ اطلاعات نادرست و ناقص جلوگیری کنیم. پیش‌فرض‌های نادرست ارتباطات مؤثر را تضعیف می‌کند و ایجاد رابطه رضایت‌بخش را ناممکن می‌سازد. همچنین پیش‌فرض‌های غلط می‌تواند تلاش ما برای رسیدن به هدف را بی‌اثر کند.

 1. از سؤالات جایگزین استفاده کنید.

نقشه انتخاب کمک می‌کرد که از مسیر قضاوت‌کنند‌گی به مسیر یادگیرنده میانبر بزنیم؛ سؤالات جایگزین برای اصلاح مسیر و برگشت از مسیر نادرست یا نجات از عواقب قضاوت مفید هستند. سؤالات جایگزین فرصت انتخاب مسیر بهتر می‌دهند و گاهی باعث پیشرفت‌های بزرگی می‌شوند. بهترین سؤالات جایگزین، طبیعی‌ترین و دردسترس‌ترین‌اند؛ سؤالاتی مانند: آیا در حال قضاوت‌کردن هستم؟ آیا این کاری بود که می‌خواستم انجام بدهم؟ آیا این حسی است که می‌خواستم داشته باشم؟

8.گروه‌های یادگیرنده ایجاد کنید.

تجربه کار گروهی ممکن است دشوار باشد و افراد قضاوت‌گرانه برخورد کنند و سعی بر تحمیل برنامه خود داشته باشند. در این شرایط هیچ‌کس برنده نخواهد شد. اعضای گروه باید دریابند در چه شرایطی در گروه‌ها خوب کار کرده‌اند و بازده خوبی داشته‌اند و سعی در بازآفرینی آن شرایط داشته باشند.

 1. با طوفان سؤال، پیشرفت را خلق کنید.

طوفان سؤال بیشتر زمانی استفاده می‌شود که پیشرفت تصمیم‌‌گیری، حل مسئله و خلاقیت مد نظر است؛ ابزاری است برای حرکت ورای محدودیت‌های فکری و پیشرفت در نوآوری و رسیدن به راه حل‌های خارق العاده. طوفان سؤال شبیه فکر بکر است و هدف از تفکر سؤالی این است که بیش‌ترین سؤال ممکن ایجاد شود. سؤالات باید اول شخص مفرد یا جمع باشد، یعنی از من و ما استفاده شود. سؤالات باید رویکرد یادگیرنده داشته باشند نه قضاوت‌کننده.

 1. دوازده سؤال برتر برای رسیدن به موفقیت را بپرسید

اگر این سؤالات را به قدر کافی تکرار کنید، به بخش طبیعی فکر کردنتان تبدیل می‌شود و موفقیت و رضایت بیشتری در زندگی می‌رسید. این سؤالات برتر عبارت اند از:

 1. چه می‌خواهم؟
 2. انتخاب‌های من کدام‌اند؟
 3. چه پیش‌فرض‌هایی دارم؟
 4. مسئول چه چیزی هستم؟
 5. چطور می‌توانم جور دیگری به این مسئله نگاه کنم؟
 6. طرف مقابل به چه فکر می‌کند؟ چه احساسی دارد و چه می‌خواهد؟
 7. چه چیزی را نادیده گرفته‌ام؟
 8. از این شخص یا موقعیت یا از این اشتباه یا خطا یا از این موفقیت چه می‌توانم بیاموزم؟
 9. کدام مراحل بیشتر معنا می‌دهد؟
 10. چه سؤالاتی باید از خودم یا دیگران بپرسم؟
 11. چطور می‌توانم شرایط فعلی را به برد-برد تبدیل کنم؟
 12. چه احتمالی وجود دارد؟

برگرفته از کتاب سؤالاتت را تغییر بده تا زندگی‌ات تغییر کند.جهت مشاوره با بهترین روانشناسان در زمینه مشاوره ازدواج می توانید به وبسایت مجموعه ما مراجعه فرمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *