شهریور, 1398 بدون نظر کودک و نوجوان

طبع و مزاج از عوامل موثر در شخصیت کودکان می باشد ، از همان روزهای اول تولد ویژگی های خلقی در نوزادان قابل تشخیص و شناسایی می باشد . توجه به انواع شخصیت در کودکان می تواند نقش مهمی در ارتباط برقرارکردن با والدین و تربیت آنها در آینده بگذارد.

انواع شخصیت در کودکان

الف)حساس:

یکی از انواع شخصیت در کودکان حساس بودن آن هاست .این نوزادان ، کودکان بسیار حساس هستند و فطرتا گرایش زیادی به ترسو یا مضطرب بودن دارند. سابقا تصور می شد که این افراد مصداق کاملی از انسان های ترسو ، محتاط و خجالتی هستند ، اما امروزه به این نتیجه رسیدند که به این شکل نیست ، چرا که کودکان نسبت به محرکهای اساسی مانند تماس بدنی (لمس) و صداها ، حساس می باشند و بعنوان نمونه صدای گربه برای آنها به مثابه صدای غرش شیر جلوه می کند. بنابراین وقتی این کودکان در کلاسهای پرهیایوی پیش دبستانی قرار می گیرند ترسو بنظر می رسند واین در حالیست که در خانه از رفتار خوبی برخوردارند ودر نتیجه مهم آنست که مراقبین کودکان دارای شخصیتی حساس ،لازم است بگونه ای آرامش بخش رفتار کرده برای آموزش رفتارهای مطلوب به آنها گام به گام پیش بروند.اگر ما به یک چنین کودکی ، از طریق ایجاد محیط پرورشی صحیح و امن کمک کنیم ، پیشرفت زیادی نشان می دهد و اعتماد بنفس و شهامت لازم را کسب می نماید.

ب)جسور و فعال

این کودکان نسبت به کسب درون دادهای حسی تمایل و اشتیاق زیادی نشان میدهند . این افراد از نظر شخصیتی میتوانند روحیه ای ضد اجتماعی داشته باشند و یا در مقابل قادرند رشد و پیشرفت نموده و یا سیاستمداری موفق شوند. در برابر محرکهای مذکور حساسیت بسیار کمتری نشان میدهند و بعنوان نمونه تمایل زیادی به صداهای بلند داشته نسبت به درد و تنبیهات دیگران حساسیتی نداشته و حتی لذت هم می برند ؛ این امر بدلیل نیاز به دریافت مقادیر زیادی از محرکات است نه بدلیل بی تفاوتی نسبت به تحقیر و یا داشتن رویای پست. لذا ممکن است کودکان مذکور به اشتباه پرخاشگر شناخته شوند و اگر به جای درمان فقط بر آرام نمودن او پافشاری گردد، قطعا به مرور به فردی پرخاشگر تبدیل خواهند شد. در برخورد با این گروه از انواع شخصیت در کودکان لازم است تعدادی دستورالعمل را آماده نموده،در اختیار او قرار دهیم تا بداند انتظارات ما از او چیست و باید به این نکته توجه شود که از تنبیه و کنار کشیدن او در جمع خودداری نموده،ضروری است تا با ایجاد محیطی بالنده و مناسب به پرورش او بپردازیم.

انواع شخصیت در کودکان

ج)در خود فرورفته/کم واکنش:

این کودکان توانایی بروز احساسات خود را ندارند و مایلند در خود فرورفته به رویاپردازی مشغول شوند؛بعلاوه دربعضی از آنان هماهنگی کمی در اندامهای حرکتی دیده شده است.برای جلب توجه او لازم است با صدای کاملا بلند صحبت کرده باید فعالیتها و حرکات بدنی زیادی ضمن صحبت با او از خود نشان داد.این گروه از کودکان در گوشه ای نشسته،چنین وانمود می کنند که با خود مشغول بازی هستندو تمایل زیادی نسبت به تنها ماندن نشان می دهند،بعلاوه به بازیهای کامپیوتری که بیشتر جنبه فعالیتهای انفرادی دارند ابراز علاقه می نمایند. اگر بتوانیم راز آنان را بیرون بکشیم می توانیم افرادی بسیار خلاق،گرم و دوست داشتنی به جامعه تحویل بدهیم.در این مقاله انواع شخصیت در کودکان را بررسی کردیم.شمامی توانید جهت ارتباط با بهترین مرکز مشاوره در تهران به وبسایت ما مراجعه فرمایید .

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *