شهریور, 1398 بدون نظر روانشناسی عمومی

شاید اکنون این پرسش برای شما مطرح گردد که چگونه تشخیص دهید فردی که با او دارای رابطه عاطفی هستید ، به اختلال شخصیت دچار است؟  یا اینکه چرا در گذشته همواره عاشق افرادی شده اید که هر کدام به نوعی دارای اختلال شخصیت بوده اند. جنبه هایی از اختلالات شخصیت وجود دارند که مانع از شناخت افراد دارای اختلال شخصیت در همان اوایل آشنایی می شوند.

تشخیص رفتار افراد دارای اختلال شخصیت

افراد داری اختلال شخصیت غالبا در ابتدای آشنایی تصویر بسیار خوبی از خود در ذهن شما به جای می گذارند. آنها ممکن است که در حیطه کاری یا فعالیتهای اجتماعی افراد خوب و شایسته ای جلوه کنند. به طور مثال ، یک فرد دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی که همواره به دنبال سوءاستفاده کردن از دیگران است، در برخورد نخست تصویر بسیار مثبتی از خود در ذهن دیگران به جا می گذارد.

علاوه بر این، فرد دچار اختلال شخصیت می تواند مانند بسیاری از افراد دیگر فردی زیبا و باهوش باشد و چنین چیزی موجب شود به سوی او جذب شوید. خودتان را به خاطر آنکه جذب چنین فردی شده اید سرزنش نکنید؛ زیرا چنان که گفته شد اختلال شخصیت از نوع اختلالاتی است که تشخیص آن حتی برای متخصصین روان شناس نیز دشوار است؛ چنان که غالبا در جلسه اول درمان، تشخیص صحیحی درباره آنها نمی دهند.

اختلال شخصیت

دومین چیزی که شناسایی فرد دارای اختلال شخصیت را دشوار می سازد این است که برای تشخیص چنین فردی لازم است به طور دقیق از گذشته ی او، به ویژه الگوهای رفتاری، روابط ناخوشایند او با دیگران و مشکلات رفتاری او اطلاع کافی داشت. از آنجا که در اوایل رابطه پی بردن به چنین گذشته ای میسر نیست، بنابراین، هیچ تعجبی ندارد که نتوان در همان اوایل آشنایی با فردی دارای اختلال شخصیت، به ماهیت شخصیت او پی برد.

ایجاد نوعی مصاحبه در آغاز آشنایی می تواند تا اندازه ای شما را با روحیات و شخصیت فردی که قصد برقراری رابطه با او را دارید، آشنا سازد. این مصاحبه شاید چندان مناسب اولین جلسه آشنایی با فردی که تا حدی دلبسته او شده اید، نباشد، اما به شما توصیه می شود که حتما به انجام آن اقدام کنید. به طور مثال:

– خب، لطفا کمی بیشتر درباره ی خودتان صحبت کنید .

– بله، من اهل سین سیناتی هستم و خانواده ام هنوز در آنجا زندگی می کنند. من یک خواهر دارم که از خودم کوچکتر است. هم اکنون در قسمت فروش یک فروشگاه کار می کنم ….

– این شروع خوبی برای آشنایی بیشتر ما با یکدیگر خواهد بود. حالا اگر امکان دارد، در مورد روابط عشقی گذشته ی خودتان صحبت کنید. درباره ی اینکه چگونه شروع شد، چرا ادامه یافت و نظر هر یک از افراد محبوبتان درباره ی شما چه بود. من مایلم نام و نشانی آنها را بدانم تا هر چه بیشتر شما را بشناسم.

واضح است بسیاری از ما مکالمه ی فوق را بیش از حد غیر عادی و گستاخانه می دانیم، اما شناخت فرد دارای اختلال شخصیت در همان ابتدای آشنایی غالبا کار آسانی نیست.

در نهایت باید گفت هنگامی که ما عاشق فردی می شویم، غالبا علائم اختلال شخصیت او به نظر ما رفتارهای جذاب و پسندیده ای جلوه می کند. بله، بسیاری از ما همان علائم اختلال شخصیت را از ویژگی های جذاب، هیجان انگیز، دوست داشتنی و یا حتی جنسی او محسوب می کنیم. اگر شما در گذشته یا در حال حاضر، با فردی دارای اختلال شخصیت رابطه ی عاطفی برقرار کرده اید از خودتان صادقانه بپرسید، چه چیزی در همان برخورد نخست سبب جذب شما به سمت او شد؟ آیا جذب شیرین زبانی او گشتید؟ آیا او با ساختن داستان هایی درباره ی اینکه تا به حال به چه موقعیت هایی دست یافته و با چه افراد مهمی در ارتباط است، شما را به سوی خود جذب کرد؟ به طور کلی باید گفت هر آنچه سبب جذب شما به سوی فرد مزبور شده است، احتمالا بایستی مربوط به ویژگی های مختل شخصیتی او باشد. تنها پس از گذشت چندین جلسه برخورد با اوست که جنبه های منفی شخصیت اش، جنبه های جذاب شخصیت او را تحت الشعاع خود قرار می دهد و ما را نسبت به او بدگمان می سازد.

همواره به یاد داشته باشید که بسیاری از ما دارای این گرایش درونی هستیم که به سمت افراد نابهنجار جذب شویم. مطالب بیان شده برگفته از کتاب عشق ویرانگر می باشد . برای تعیین وقت مشاوره در بهترین مرکز مشاوره در تهران می توانید به وبسایت ما مراجعه فرمایید .

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *