شهریور, 1398 بدون نظر روانشناسی عمومی

مثبت فکر کردن،چیزی ورای اعتماد است و نیروی آن به زندگی افراد عظمت خاصی می بخشد.افراد خوشبین در مقایسه با افراد بدبین پیشرفت بیشتری در اکثر زمینه های زندگی داشته و کم تر به بیماری های جسمی و افسردگی مبتلا می شوند همچنین خوشبینی حامی دستگاه ایمنی بدن است.

خوشبینی و بدبینی از دیدگاه روانشناسان

روانشناسان معتقدند خوشبینی و بدبینی عاداتی هستند که ما در دوران کودکی و در کنار والدین کسب می کنیم.زمانیکه لوله آب خانه جدید شما ترکید پدر شما شکوه و ناله کرد که این چه خانه ایست نصیبم شده؟یا قاطعانه گفت در قرارداد خانه قید شده که همه چیز کامل و بی نقص است بنابراین از سازنده خانه می خواهیم لوله کشی انجام داده و خسارات وارده را جبران کند.به گفته سیلگمن خوشبینی شیوه ای عادت گونه است که توسط آن موانع موجود در زندگی را برای خود تفسیر و تعبیر می کنیم.

خوشبینی

عملکرد فرد خوشبین و فرد بدبین

شخص بدبین معتقد است که اتفاقات ناخوشایند،از عوامل و شرایط همیشگی منشا می گیرد.من در امتحان ریاضی قبول نشدم چون در شمارش و حساب استعداد ندارم.و از طرفی اتفاقات خوب را ناشی از شرایط موقتی و تصادفی می داند.شوهرم برایم دسته گلی زیبا آورد چون روز کاری خوبی داشت.در حالیکه فرد خوشبین علت شکست ها را به شرایط موقتی و گذرا نسبت می دهد.من در امتحان رد شدم چون وقت کافی برای مطالعه نداشتم و یا او برایم گل آورد چون به خانواده اش علاقه دارد.

فرد بدبین اجازه می دهد یاس و نومیدی بوجود آمده در یکی از امور زندگی بر بقیه آن ها تاثیر بگذارد.بدبین باشد نه تنها بخاطر از دست دادن کارش احساس بدی پیدا می کند این حس در او ایجاد می شود که ازدواجش دچار مشکل شده و فرزندانش از کنترل خارج شده اند.اما فرد خوشبین در مواجهه با همچین شرایطی می گوید با این حال که بیکار هستم همسر خوبی دارم و فرزندانی که با آنها افتخار می کنم.

در هنگام بروز مشکلات،افراد بدبین خود را سرزنش می کنند،چنانچه راننده دیگری به ماشین در حال پارک شما بزند خود را سرزنش می کنید که چرا در این محل پارک کرده اید.فرد خوشبین به این اتفاق به شکل یک تجربه می نگرد و با خود می گوید دفعه بعد ماشین را در محلی پارک می کنم که تردد ماشین ها کمتر باشد.

آیا می خواهید فرد خوشبینی تری باشید؟

خوشبختانه ما می توانیم عاداتی را که یاد گرفته ایم،از یاد ببریم.تحقیقات اخیر نشان میدهد که خوشبینی یک مهارت است و هر فردی قادر به یادگیری آن می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با بهترین مرکز مشاوره در تهران در تماس باشید و از روانشناسان و مشاورین آن بهره مند شوید.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *