مهر, 1398 بدون نظر روانشناسی عمومی

وسواس یک اختلال اضطرابی دارای پایه زیست شناختی است که اغلب از کودکی شروع می شود و ممکن است الگو خانوادگی داشته باشد.وسواس فکری افکار یا تجسم های نا خوانده ای هستند که بصورت مکرر وارد آگاهی می شوند که معمولا توسط خود مبتلایان غیر واقع گرایانه و غیرمنطقی ارزیابی می شوند اما،خود را ناتوان از متوقف کردن آن می دانند.

نشانه های وسواس

گر چه انواع افکار و رفتارها در اغلب موارد از شخصی یه شخص دیگر فرق می کند اما بعضی از الگوها مشترک هستند.مبتلایان به وسواس امکان دارد در وارسی های مکرر درگیر گردند.مثل وارسی درها و کلیدها جهت اطمینان از بسته شدن آن و قرار دادن کلید در جای مشخص و از این قبیل می باشد.یا بعضی از از طریق دست شستن وتمیز کردن مکرر از آلودگی میکروب اجتناب می نمایند.
بعضی ممکن است تشریفات ویژه خاصی جهت انجام فعالیت های روزمره خود داشته باشند،از قبیل پوشیدن یا درآوردن لباس به شیوه خاص یا ترک کردن اتاق به طریق معین،سعی در تکرار یک عمل یا فکر خاصی به تعداد خاصی جهت بدست آوردن خوشبختی و غیره.بی این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از مردم بعضی از الگوهای رفتاری و فکری فوق را در دوره ای از زندگی خود بصورت امری طبیعی تجربه می کنند.

وسواس فکری

آیا هر نوع توجه به پاکیزگی نشانه وسواس است؟

نشان دادن درجاتی از پاکیزگی،توجه به جزییات است و حتی تا حدی نشان دهنده بلوغ در کودکان است.هر کس یک شیوه و اسلوب برای انجام فعالیت خود دارد.فقط زمانی که افکار ها و رفتارها بصورت افراطی مکرر بود و یا بجای کمک در فعالیت های روزانه تداخل کرد،باید به اختلال وسواسی مظنون بود.افراد دارای این اختلال وقت زیادی را صرف انجام تشریفات یا رفتار های خاص می کنند طوریکه مسائل مهم زندگی شان مورد غفلت قرار می گیرند.

آنها آنقدر وقت خود را صرف بهداشت شخصی می کنند که از کلاس جا می مانند و یا آنقدر نگران میکروب و آلودگی باشند که از صرف غذا با دوستانشان خودداری کنند و همچنین ممکن از ترس فاش شدن وسواسی بودنشان از انجام فعالیت های اجتماعی امتناع کنند.اگر شما فکر می کنید که خودتان یا کسی را می شناسید که به این اختلال مبتلا باشد به یک متخصص بهداشت روانی رجوع و از طریق مشاوره،رفتار درمانی و یا دارو درمانی درصدد درمان این اختلال دربیایید.

برای دریافت مشاوره از بهترین مرکز مشاوره در تهران در زمینه خانواده ، ازدواج ، کودک و نوجوان می توانید به سایت ما مراجعه فرمایید .

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *