مرداد, 1398 بدون نظر کودک و نوجوان

 کودکان بیش فعال کودکانی هستند که انرژی آنها خیلی بیشتر از کودکان عادی است و بسیار پرجنب و جوش هستند و دقت و تمرکز و توجه آنان پایین است و این بی دقتی آنها خانواده ها را دچار دردسر و مشکل قوق العاده می سازد ، آنان قبل از اینکه فکر کنند ، تصمیم خود را عملی می کنند و به هیچ وجه به عواقب کار خود نمی اندیشند و بسیار تکانش گرانه عمل می کنند .

در مدرسه با مشکل های زیادی مواجه می شوند ، تمرکز ندارند ، سرجای خود نمی نشینند ، یکسره از پشت میز خود بلند می شوند و به وسط کلاس می آیند .یا اگر در جای خود بنشینند یکسره وول می خورند . بارها وسایل خود را گم می کنند . امروزه از هر 100 کودک ، ممکن است 8 کودک مبتلا به بیش فعالی باشد که اگر تشخیص صورت نگیرد و درمان نشوند ، در بزرگسالی دچار اختلال سلوک و بزهکاری و شخصیت ضد اجتماعی می شوند و به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می کنند .

اختلال ADHD در پسران 4 برابر بیشتر از دختران است. کودکان بیش فعال هنگام صحبت کردن نوبت را رعایت نمی کنند و مرتب به وسط حرف دیگران می پرند و زمانی که با آنان صحبت می شود ، به نظر می رسد به حرف طرف مقابل گوش نمی دهند ، تکالیفشان را به سختی انجام می دهند و معمولا معلم و والدین از این که تکالیف آنها نیمه تمام مانده ، گله و شکایت دارند .

کودکان بیش فعال کارهایی که نیازمند توجه و تمرکز و دقت است را نمی پسندند ، مثل تکالیف درسی و حفظ کردن شعر و نوشتن مشق و…. حواس کودکان بیش فعال به شدت تحت تاثیر محرک های بیرونی پرت می شود و به نظر می رسد که بسیار فراموش کار و بی دقت هستند .زمانی می توان به کودک برچسب بیش فعالی زد که از ویژگی های ذکر شده 6 مورد را به مدت زمان 6 ماه و البته در دو جای مختلف از خود نشان دهد . ( مثلا در منزل خود و مدرسه )

کودکان بیش فعال

نشانه های بیش فعالی

– اغلب در حال جنب و جوش و وول خوردن هستند .

– بیش از حد معمول صحبت می کنند و در هنگام صحبت کردن منتظر تمام شدن حرف طرف مقابل نیستند و به وسط حرف دیگران می پرند .

– در کلاس درس سرجای خود نمی شنیند و صندلی خود را به بهانه های مختلف ترک می کنند .

– بازی های آرام را دوست ندارند و نمی توانند بازی های فکری که نیاز به تمرکز دارند را انجام دهند .

– یکسره در حال دویدن و راه رفتن هستند .

– در صبر کردن برای رسیدن نوبت ، مشکل دارند . مثلا در مدرسه ، هنگام خرید از بوفه و یا در نانوایی هنگام خرید نان .

– تمامی کارها و فعالیت های آنها نیمه تمام می ماند و از یک کار به سمت کاری دیگر کشیده می شوند.

– کارها و رفتارهایی خطرناک از خود بروز می دهند ، به عنوان مثال ، بدون فکر کردن به عواقب کاری آن ، آن را در همان لحظه انجام می دهند .مثل : دویدن وسط خیابان و یا روشن کردن کبریت در منزل و زیر پرده خانه .

– اکثرا بی قرارند و تحمل شنیدن حرف از اطرافیان برایشان بسیار سخت است و به دستورات گوش نمی دهند .

– ممکن است به حیوانات آسیب بزنند و اعمالی چون سرقت و دزدی و تقلب هم داشته باشند که این ویژگی آنها با افراد دارای اختلال سلوک مشترک است .

– کارهای خطرناک انجام می دهند : به عنوان مثال دست خود را داخل چرخ گوشت می برند و یا پیچ گوشتی را داخل پریز برق فرو می کنند .

-گرایش به دروغ گویی در بین  کودکان بیش فعال بالا است و اغلب دروغ می گویند .

– گرایش به کشیدن سیگار در آنها مشاهده می شود .

– اشیایی که متعاق به آنان نیست را بر می دارند و از این کار لذت می برند .

– دامنه توجه در کودکان بیش فعال بسیار محدود است ، بنابراین تمرکز ندارند و عملکرد تحصیلی پایینی دارند و در یادگیری دچار مشکل می شوند .برگرفته از کتاب صفر تا صد تربیت بی فریاد

برای برقراری ارتباط و مشاوره با روانشناسان مجموعه ما می توانید با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید و در زمینه مشاوره کودک و نوجوان ، مشاوره ازدواج و روانشناسی صنعتی سازمانی و .. مشاوره بگیرید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *