تیر, 1398 بدون نظر خانواده

اهداف مشاوره و روان درمانی عبارتست از :

1.کمک به تغییر رفتار مراجع

یکی از اهداف مشاوره و روان درمانی تغییر رفتار مراجع است . با تغییر رفتار عملکرد مراجع بهتر خواهد شد و با رضایت خاطر بیشتری زندگی خواهد کرد . این تغییر رفتار ، رابطه مراجع با خانواده خود و با مردم بهبود می بخشد . به نظر راجرز حاصل مشاوره ، اضطراب کمتر مراجع است . با کم شدن اضطراب ، مراجع تجربه های خود را تهدید آمیز نمی بیند و اهداف خویش را با مفهومی که از خود دارد هماهنگ می سازد . مشاوره ، تغییری نسبتا پایدار در سازمان شخصیت و در رفتار فرد ایجاد می کند . حاصل این تغییر ، برداشت واقعی تر از خویشتن و سازگاری بهتر با زندگی و با جهان خارج است . بوین و پاین معتقدند که مشاوره به فرد کمک می کند تا به خود شکوفایی برسد . مشاوره فرد را در جهتی مثبت و مولد به حرکت در می آورد تا از توان و استعدادهای بالقوه ی خود برای اجتماعی شدن و سازگاری با محیط استفتده کند و با تغییراتی که در اداراکات خود می دهد و با بصیرت های جدیدی که کسب می کند ، جهت مثبتی را در زندگی طی کند .

  1. بهبود کارآیی شخصی مراجع

یکی از هدف های مشاوره و روان درمانی بهبود کارایی شخص مراجع است . انسانی کارا است که در وقت و انرژی صرف جویی می کند ، خطرات متداول بدنی ، اقتصادی و روانی را می پذیرد ، مشکلات را تشخیص می دهد و در حل آن اقدام می نماید و در طرحهای مختلف زندگی مسئولیت پذیر است . انسان کارا به صورتی خلاق فکر می کند ، کشش های درونی خویش را کنترل می نماید و در موارد تعارض ، خصومت و ابهام ، پاسخ مناسبی می دهد .

به عقیده بلاکر روان درمانی و مشاوره ، دو هدف را دنبال می کند .

الف : افزایش آزادی فرد با توجه به محدودیت هایی که محیط بر او تحمیل می کند .

ب : افزایش کارایی فرد بدین وسیله که فرد کنترل خود بر محیط و پاسخ های مناسب به محیط را فرا می گیرد .

  1. کمک به حل مشکلات موقعیتی

گاهی مشکلاتی برای مراجعان در موقعیت های تحصیلی ، شغلی و خانوادگی پیش می آید . کمک به مراجعان برای حل ناتوایهای یادگیری ، یادگیری روش مطالعه و برنامه ریزی برای آن به پیشرفت تحصیلی آنان کمک می کند . ممکن است مراجعان ندانند که به چه رشته تحصیلی بروند و به کدام شغل بپردازند و نیاز به هدایت تحصیلی و شغلی داشته باشند . همچنین در موقعیت خانوادگی مشکلاتی رخ میدهد که نیاز به کمک مشاوره ای است . مشاوره تحصیلی ، شغلی و خانوادگی در راستای این هدف انجام می پذیرد .

  1. تامین سلامت مثبت روانی

تامین سلامت مثبت روانی ، از اهداف روان درمانی و مشاوره است . وصول به چنین هدفی ، باعث می شود که فرد به هماهنگی شخصیت ، به سازگاری و سازگاری و تطبیق درست با دیگران و با محیط دست یابد و یادگیرد که مسئولیت ها را بپذیرد و مستقلا عمل کند . پاترسون با ذکر این نکته که هدف مشاوره ، تامین بهداشت روانی و احترام به مراجع است ، می گوید که موقعیت مشاوره باید فضای لازم را برای احساس امنیت و آرامش مراجع ایجاد کند .

  1. کمک به تصمیم گیری

کمک به مراجع ، در انتخاب و تصمیم گیری یکی از اهداف مشاوره است . تصمیم گیری بر عهده خود مراجع است . در رابطه مشاوره ای ، مراجع یاد می گیرد تا مشکل را شناسایی کند و اطلاعاتی را کسب نماید و دریابد که نه تنها تواناییها و علایق و وجود فرصت ها در تصمیم گیری وی دخالت دارند ، بلکه عواطف و طرز فکرها نیز بر انتخاب و تصمیم گیری او تاثیر می گذارند . سپس راه حل هایی را پیش بینی می کند و به انتخاب عملی ترین و مفیدترین راه حل می پردازد . به نظر تایلر ، هدف مشاوره و روان درمانی ساده نمودن انتخاب های معقولی است که رشد بعدی فرد ، مبتنی بر آن انتخاب ها است . به گفته ی ریاوز ، در مشاوره ، به فرد کمک می شود تا یاد بگیرد که چه چیزی را لازم است انتخاب کند و پس از احراز لزوم ، آنرا انتخاب نماید و به استقلال عملی در انتخاب های خود برسد .

  1. دست یافتن به معنای زندگی

برخی از مراجعین ، معنایی برای زندگی خود نمی یابند و امیدواری خود را از دست داده اند . این دسته دنبال یافتن معنایی برای وجود و بودن خویش هستند و اصطلاحا از بحران وجودی رنج می برند . مشاوران در برخورد با چنین افرادی تلاش می کنند تا میدان دید آنان را نسبت به امکانات بالقوه خویش و شرایط محیط ، توسعه دهند تا از ارزش خویش و نقاط مثبت شخصیت خود ، آگاهی یابند . برای درک معنای زندگی ، فرانکل سه طریقه را پیشنهاد می کند .

الف : انجام کاری شایسته .

ب : درک یک ارزش معنوی .

ج : پذیرش رنج .

پذیرش رنج ، موقعی پیش می آید که انسان با وضع غیر قابل اجتنابی روبرو است . در چنین وضعیتی عمیق ترین معنای حیات ، یعنی معنای رنج بردن ، آشکار می شود .

7 . توسعه روابط متقابل و انسانی با دیگران

یکی از اهداف روان درمانی و مشاوره ، توسعه روابط فرد با دیگران است . برخی از مراجعان از برخورد با دیگران دچار شرم می شوند و نمی توانند ابراز وجود کنند . آنان از آشکار نمودن رفتار خویش می ترسند و بیش از حد محتاط هستند و در حال تردید و دو دلی بسر می برند و بیشتر حالت دفاعی دارند . مشاوران ضمن آموزش روش های جرات آموزی و مهرت های اجتماعی و با تکیه بر تغییرات شناختی رفتار ، به مراجعین کمک می کنند تا به جای فرار از موقعیت با آن روبرو شوند و از اقدام به کار نترسند . برای ایجاد رابطه ی متقابل می توان از مشاوره گروهی استفاده کرد .

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *