مرداد, 1398 بدون نظر روانشناسی عمومی

 

خوشبختانه می توان مهارتهای مکالمه ای را یاد گرفت و بهبود بخشید . افرادی که در برقراری گفتگو مشکل دارند اغلب شکایت می کنند که چیزی برای گفتن پیدا نمی کنند و مهارت مکالمه ای را در خود نمی بینند . این مشکل سه راه حل دارد .با ما همراه باشید تا بهترین راه حل های بهبود مهارت مکالمه ای را برای شما بیان کنیم.

بهبود مهارت مکالمه ای

اول داشتن انتظارات واقع بینانه مهم است . افرادی که زیاد حرف می زنند معمولا یاد گرفته اند بسیاری از عقاید و افکار خود را قبل از بیان کردن سانسور نکنند.آنها همچنین یاد گرفته اند انتظارات خود را در مورد انجام مکالمات معنی دار کاهش دهند و به صحبت های کوتاه رضایت دهند .هدف از صحبت کوتاه این است که دیگران متوجه شوند شما به آنها علاقمند هستید . وقتی برای اولین بار شخصی را می بینید لازم نیست برای اینکه علاقه خود را برای مکالمه به او نشان دهید به مدت طولانی صحبت کنید . رابطه عمیق و معنی دار بعدا ایجاد خواهد شد .

راه حل دوم برای بهبود بخشیدن مهارتهای مکالمه ای خود ، آشنایی با ویژگی های مکالمه مطلوب است . یک ارتباط بین فردی خوب مرکب از دو جز است : کیفیت ارتباط ، عمق و ارزش ارتباط . کیفیت ارتباط به صورت صحبت کردن به شیوه ای که بیانگر احساس آرامش ، توجه ، غیر رسمی بودن ، پذیرش ، درک و فهم و علاقه باشد ، تعریف می شود .

افرادی که ارتباطشان با دیگران از کیفیتی بالا برخوردار است می دانند که چه موقع سکوت را بشکنند و بدین ترتیب به طرف مقابل خود بفهمانند که درکت می کنم . منظور از عمق و ارزش ارتباط ، ارتباطی است که شخصی ، عمیق , دقیق و ارزشمند است .

یکی از راههایی که باعث می شود دیگران حس کنند مکالمه شان برای شما عمیق و با ارزش است ، نشان دادن توجه خالصانه و صادقانه به چیزهایی است که برای او مهم و معنی دار است .راه حل سوم برای افرادی که در انجام گفتگو مشکل دارند ، تمرین حرف زدن با دیگران است .

مهارت مکالمه

راه های تمرین مهارت حرف زدن

در زیر راه هایی در مورد تمرین مهارت حرف زدن ارایه می شود :

 استفاده از تلفن

به کتابخانه عمومی تلفن بزنید و از مسئول کتابخانه اطلاعاتی بدست آورید ، به سالن های تئاتر زنگ بزنید و زمان نمایشها را بپرسید .ببینید آیا می توانید تلفنی کسی را بخندانید ؟ با یک برنامه رادیویی تماس بگیرید و نظر خود را بیان کنید و به واکنش گوینده توجه نمایید .

 سلام گفتن 

به افرادی که در سر کار یا مدرسه می بینید سلام کنید یا صبح بخیر بگویید ، به افرادی که از خیابان می گذرند لبخند بزنید و سلام بگویید و به واکنش های آنها توجه کنید .

سوال کردن 

 در مورد وسایل افراد از قبیل ، کفش ، رادیو دستی ، دوچرخه ، ماشین سوالاتی بپرسید . آماده ی آموختن چیزهای تازه باشید ، افراد دوست دارند درباره فعالیتها و تفریحات خود صحبت کنند .

 در میان گذاشتن تجارب مشترک

ببینید با کسی که می خواهید ملاقات کنید در چه مواردی مشترک هستید و در مورد آن صحبت کنید . می توانید درباره آب و هوا یا طولانی و شلوغ بودن صف اتوبوس صحبت کنید .

 خواندن ، پرسیدن و گفتن

 سعی کنید روزنامه ، نقد فیلمها و کتابهای جدید را بخوانید . در مورد مسایل سیاسی جهان و رویدادهای جامعه خود اطلاعاتی کسب کنید . نظر افراد را در مورد این مسایل جویا شوید و اطلاعات خود را با آنها در میان بگذارید .

برای دریافت مشاوره و برقراری ارتباط با کارشناسان بهترین مرکز مشاوره در تهران می توانید به آدرس سایت ما مراجعه فرمایید و با شماره تلفن های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید .

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *