تیر, 1398 بدون نظر روانشناسی عمومی

 

همه ما اغلب در مواردی وسوسه می شویم که از طریق اجتناب کردن به مسایل و مشکلات زندگی واکنش نشان دهیم .نمونه هایی از پاسخ های اجتنابی عبارتند از :

– انزوای اجتماعی : ” از نزدیک شدن به دیگران پرهیز می کنم .”

– پرهیز از صمیمیت : ” از درگیر شدن در روابط نزدیک و صمیمانه پرهیز می کنم. ”

پرهیزکردن از ابراز هیجانات منفی : ” از موقعیتهایی که ممکن است موجب شود احساسات منفی خودم را بیان کنم پرهیز می کنم .”

– طفره رفتن : ” از کارهای خسته کننده و کسالت آور پرهیز می کنم .”

پرهیزکردن از تعارض از طریق انقیاد : ” از موقعیتهایی که باید تسلیم خواسته های دیگران شوم پرهیز می کنم . ”

– پرهیز از ارزیابی و رقابت : ” از موقعیتهایی که عملکردم مورد ارزیابی قرار می گیرد و موجب شرمندگیم می شود اجتناب می کنم .”

– فاصله گیری عاطفی : ” از موقعیتهایی که لازم است به دیگران وابسته شوم پرهیز می کنم .”

پرهیزکردن از کار و مسایل مالی : ” از برخورد با مسایل مالی اجتناب می کنم .”

اجتناب

اجتناب به چه معناست و چه پیامدهایی دارد؟

اجتناب به معنای آن است که برای مقابله با مشکل دست به هیچ کاری نزنیم و به جای برخورد ریشه  ای با مشکلات ، وجود هر نوع مشکل را انکار کنیم و امیدوار باشیم که خود به خود حل و فصل می شوند .متاسفانه بسیاری از مشکلات زندگی خود به خود حل نمی شوند . اگرچه ممکن است اجتناب به طور موقت اضطراب را کاهش دهد ، ولی در طولانی مدت موجب تنش بیشتری می شود ، زیرا ما هرگز نمی دانیم که تا چه زمانی مشکلات با ما خواهند بود . پرهیزکردن برای مقابله با مشکلاتی که پیامدهای طولانی مدت ندارند ، راهبرد مقابله ای مفیدی است . اجتناب اغلب در مورد تحریکات زودگذر کوچک سازگارانه تر است . در این گونه موارد به جای عصبانیت ، از مسئله چشم پوشی می کنید . هیچ نشانه ای حاکی از اینکه یک تنش ناراحت کننده خود به خود حل شود وجود ندارد . در هر حال پرهیزکردن برای مقابله با مشکلات زندگی که مستلزم درگیری با آنهاست ، راهبرد خوبی نیست . در چنین شرایطی شما باید از طریق اتخاذ یک نگرش مقابله ای و استفاده از مهارتهای مقابله ای ،تنش خود را کنترل کنید .

یک عیب عمده اجتناب به عنوان یک راهبرد مقابله ای آن است که فرد را از استفاده مفید از پسخوراند شخصی محروم می سازد . دریافت واکنش های مثبت و منفی از سوی دیگران اجتناب ناپذیر است . کسانی که از پسخوراند منفی پرهیزکردن استفاده می کنند ، نمی توانند از این اطلاعات  ( که بیشتر آنها درست هستند ) در جهت ایجاد تغییرات مفید در شیوه های تفکر . عمل خود استفاده کنند .

اجتناب کنندگان همچنین فواید پسخوراند مثبت را از دست می دهند ، زیرا آنها آنقدر به ارائه چهره دروغین از خود عادت کرده اند ، که نمی توانند تشخیص دهند که چه وقت تحسینهای دیگران باور کردنی است . از این نظر اجتناب شکلی از انکار است که مانع استفاده از پسخوراند افراد دیگر در جهت رشد شخصی می شود .

گروه همراه بهترین مرکز مشاوره در تهران با همکاری مشاوران و روانشناسان توانسته اند بسیاری از مشکلات افراد را در زمینه خانواده و اجتماع و .. برطرف کنند، این مجموعه در زمنیه مشاوره ازدواج و روانشناسی صنعتی سازمانی و مشاوره خانواده مشاورین باتجربه ای را دراختیار دارد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *