مرداد, 1398 بدون نظر روانشناسی عمومی

 کودکان اوتیستیک ، معمولا تحریک شدن از جانب خودشان را بیشتر می پسندند و در هر حالی سعی بر خود تحریکی دارند و به وسیله همین رفتارهای خود تحریکی از دنیای واقعی خود دور می شوند و در دنیای دیگری پنهان می گردند.

رفتارهای خود تحریکی در کودکان اوتیستیک

از جمله این رفتارها عبارتند از : بال بال زدن ، چرخیدن ، تکان دادن و پیچاندن بدن ، تکان دادن دست یا سر ، چرخاندن اشیا ، بو کردن اشیا ، پرت کردن اشیا در هوا ، تکان دادن انگشتان ، ادا و شکل درآوردن با صورت ، با پنجه پا راه رفتن ، خیره شدن به نور یا تولید سر و صدا و با دهان خود صداهای عجیب و غریب درآوردن …

به تعداد کودکان اوتیستیک ، می توان رفتارهای خود تحریکی داشت . حذف این رفتارها بسیار مهم است . زیرا در آموزش و یادگیری های جدید کودک ، مداخله کرده و عملکرد آموزشی آنان را ، کاهش می دهد .

تا زمانی که کودک ، با رفتارهای خود تحریکی خود با دنیای واقعی قطع ارتباط نموده و غرق در دنیای ساختگی خود است ، آمووزش معنایی ندارد .در مرحله اول باید بتوان این رفتارها را خذف کرد و جایگزینی برای این رفتارها به وجود آورد .

کودکان اوتیستیک ، به دلیل اینکه دچار ناموزون بودن حواس و اختلال در سیستم حسی هستند ، بنابراین نسبت به محرک های محیطی که دریافت می کنند ، در حواسی مانند دیداری ، شنیداری ، لمسی ، بویایی و چشایی ممکن است واکنش بسیار افراطی یا ضعیفی از خود بروز دهند . این کودکان در سازماندهی و یکچارچه کردن حواس خود در دریافت و داده های حسی دچار مشکل می گردند . بنابراین این نارسایی که در یکپارچگی حسی دارند ، باعث ایجاد حساسیت بیش از اندازه و یا حساسیت کمتر از حد طبیعی نسبت به یک فرد طبیعی داشته باشند .

کودکان اوتیستیک

خودآزاری در کودکان اوتیستیک

رفتارهای خود آزاری ، برخلاف رفتارهای خود تحریکی با آسیب جسمی همراه می باشند و واکنش هایی بسیار متفاوت دارد . مثل کوبیدن سر به دیوار ، چنگ زدن به صورت ، فرو کردن انگشت در چشم ، گاز گرفتن دست و بازو و بدن خود ، خوردن چیزهای غیر خوراکی ، استفراغ های مکرر و خوردن دوباره آن ….

رفتارهای خود آزاری که شکل می گیرد ، ممکن است یک هفته پایدار باشد ، و یا ماه ها و سال ها ادامه یابد و به این دلیل نام این رفتارها را خودآزاری می گذارند . زیرا با آسیب جسمی همرا است و خطر زا می باشد و فرق آن با رفتارهای خود تحریکی در این است که خود تحریکی آسیب جسمی و خطر جسمی برای فرد در پی ندارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با بهترین مرکز مشاوره در تهران می توانید به وبسایت ما مراجعه فرمایید و از نکات و راهنمایی های مشاورین ما در زمینه های مختلف کودک و نوجوان ، ازدواج و طلاق و مشاوره خانواده بهره مند شوید.

رفتارهای خود آزاری دو حالت دارد ، یا به دلیل تحریک حسی است و یا به دلیل جلب توجه است .زمانی که کودک رفتاری را بر حسب تصادف انجام می دهد ، واکنش سریع اطرافیان و والدین خود را مشاهده می کند ، این رفتار او تقویت می گردد و در زمان های دیگر نیز این نوع رفتار ها را از خود بروز می دهد .

در این زمان رفتارهای ایجاد شده برای تعدیل و موزون سازی و هماهنگی حسی نیست . با راهکار خاموشی حسی کاهش نخواهد یافت و تنها زمانی که رفتارهای خود آزاری مبنی بر ناموزونی حسی باشد با روش خاموشی حسی کاهش می یابد ، که در مقاله ی بعدی به آن می پردازیم.

برگرفته از کتاب ارزیابی ،تشخیص و درمان کودکان دارای اختلال اوتیسم

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *