شهریور, 1398 بدون نظر روانشناسی عمومی

شما ممکن است از خودتان بپرسید چه اتفاقی بایستی در کودکی یک فرد رخ داده باشد، که او را مبدل به فردی خودخواه، سرد و خطرناک سازد. به یاد داشته باشید که احتمالا اختلال شخصیت ضد اجتماعی نیز مانند همه انواع اختلالات شخصیت، ریشه در پیش زمینه ی ژنیتیکی دارد. در حقیقت به نظر می رسد که تمایلات ضد اجتماعی در دیگر افراد خانواده و اقوام ضد اجتماعی نیز دیده می شود.

 عوامل شکل گیری شخصیت ضد اجتماعی

فرزندان یک پدر و مادر جنایتکار علاوه بر احتمال الگوبرداری از والدین خود، از نظر ژنیتیکی نیز مستعد ابتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی هستند، اما شکل گیری یک شخصیت ضد اجتماعی علاوه بر عامل ژنیتیکی به عوامل دیگری نیز نیاز دارد: برخی تعاملات پیچیده میان پیش زمینه ژنیتیکی فرد و تجربه های او با افراد مهم زندگی اش در دوران کودکی می تواند به عنوان یک عامل مهم تلقی گردد .

والدین افراد ضد اجتماعی چگونه افرادی هستند؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که افراد دچار اختلالات شخصیت غالبا در خانواده هایی بی ثبات و فاقد قوانین صریح رشد یافته اند که در آن والدین همواره در میان آسان گیری و سخت گیری افراطی نوسان داشته و در بسیاری از این موارد افرادی بی رحم، پر توقع و بذ ذهن بوده اند. این والدین احتمالا افرادی منزوی بودند که اعتنایی به فرزندان خود نمی کردند. آنها الگوهای رفتاری و اجتماعی خوبی برای فرزندان خود نبودند.

شخصیت ضد اجتماعی

یک فرد ضد اجتماعی با داشتن والدینی غیر قابل اعتماد که در غالب مواقع در دسترس او قرار نداشتند، از همان کودکی می آموزد که بر روی پای خود بایستد و در راه رسیدن به اهداف خود، از دیگران سوءاستفاده کند. برای چنین فردی حفظ بقای خود تنها چیزی است که اهمیت دارد.

دیگر عوامل دخیل در شکل گیری اختلال شخصیت ضد اجتماعی به این شرح است: والدین مسامحه کار و بی اعتنا به فرزندان،  وجود یک الگوی ضد اجتماعی به عنوان پدر، مادر یا یکی از افراد نزدیک به خانواده، و رشد در محیطی که کودک فقط در صورت سرکشی و نافرمانی، می توانسته توجه دیگران به ویژه والدین را به نیازهای خود جلب کند. نا گفته نماند که درصد شیوع اختلال ضد اجتماعی در پسران در مقایسه با دختران بسیار بیشتر است.

برای مشاوره در بهترین مراکز مشاوره در تهران در زمینه مشاوره خانواده ،کودک و نوجوان ، مشاوره ازدواج ، روانشناسی، روانشناسی صنعتی سازمانی می توانید به وبسایت ما مراجعه فرمایید .

ویژگی های شخصیت ضد اجتماعی

  • در فعالیتهای خلاف قانون شرکت می کند و احیانا سابقه ی بازداشت یا داشتن مشکلات قانونی دارد .
  • بارها به خاطر نفع شخصی به شما دروغ گقته و شما را فریب داده است .
  • فردی تکانشی، بدون طرح و برنامه است و از درک عواقب کارهایی که انجام می دهد ناتوان است .
  • او با رفتارهایش نشان داده است که هیچ اهمیتی برای سلامتی و رفاه شما قائل نیست .
  • او فاقد ثبات و شرافت لازم در زمینه ی شغلی است .
  • او فاقد روحیه ی پشیمانی و عذر خواهی است و نسبت به صدمه ی مالی که به شما وارد می سازد و بدرفتاری هایی که با شما می کند، بی تفاوت است و یا عذر و بهانه می تراشد .

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *